Kol Saati Nasıl Ölçülerine Göre Seçilir

İnternet üzerinden online alışverişlerde kol saatlerinde genel sorun ölçülerin size uymaması olabilir. Bu elbise ve ayakkabıda kalıp sorunlarından dolayı anlaşılması ve düzeltilmesi zor bir sorun olsa da saatte belirli dünya standardı ölçüler vardır bu sebeple sizde online alışveriş yaparken eğer doğru ölçü ebat bilgileri girilmiş ise evde cetvel yada mezura ile saati satın alırken ne kadar uyumlu olacağını anlayabilirsiniz. Tacca Tucca olarak şimdi bunu anlaya bilmeniz için ölçüler üzerinden örnekler vererek size bir sonraki saat alışverişinizde yardımcı olacak ip uçları vermeye çalıştık.

1 KASA ÇAPI

Doğru saati seçerken en önemli ve dikkaç çekici unsurun kasa çapı olduğunu unutmayın.
Erkek Saaterinde genellike 38mm ila 52mm arasında değişir, eski dönem saatlerinde ise bu ölçü 34 – 36 mm aralığında değişmektedir.

Günümüzde ise modern dizayn saatlerde 38mm daha küçük saatler genelde kadın saatlerinde kullanılır. Çapı 46 mm den büyük olan tüm saatler iddalı ölçüler olarak kabul edilir ama doğru kombinler ile bu saatler genelde çok şık durup yakışabilir.

Bileğinizi ölçün

Eğer bileğiniz 12-13 santimden inceyse, bilek ölçünüz küçük ve orta arasındadır. Küçük ve orta aralığında bilek ölçüsüne sahip olanlar çağı 38, 40 ve 42 mm olan saatler tercih edebilir, Eğer bileğiniz 18 santimden kalınsa kasa çapı 44-50 mm aralığındaki kol saatlerini inceleye bilirsiniz. Bileğinizin yapısı, fiziksel özellikleriniz ve tabiki tarzınıza uygun olarak bileğinizin ölçüsünden daha büyük saatler tercih edebilirsiniz.

2 KASA KALINLIĞI

Kasa kalınlığı saatinizin büyüklüğüne doğrudan etki edecek bir özelliktir. Kalınlığı daha fazla olan saatler daha spor ve daha büyük gözükür. Tamamen tasarıma ve teknik detaylara bağlı olan kasa kalınlığı artması saatinizin ağırlığının da doğru olarak artacağı anlamına gelir. Saatinizi seçerken kasa kalınlığını göz ardı etmeyin.

3 KAYIŞ GENİŞLİĞİ

Kayış genişliği her satış firmasında dikkate alınıp verilen bir detay değildir almak istediğiniz ürünün kod numarası ile özellikle sormanız gerekebilir fakat kasa boyutu ne olursa olsun kayış genişliği neredeyse birbirine yakın ölçü ve ebatlardadır. Ne yazık ki bu bilgi bir saat almak istediğinizde online pazar yerlerindede çok vurgulanmamaktadır. Trendyol, GittiGidiyor ve hepsiburada gibi pazar yerlerinden alışveriş yaparken ”satıcıya soru sor” üzerinden ulaşıp bilgileri isteyebilrisiniz.

4 KAYIŞ TİPİ

Metal saat kayışları her zaman deri veya tekstil ürünü kumaş kayışlardan daha büyük ve ağır görünür, bu nedenle daha kalın bileklere sahip erkekler metal kayışları tercih etme eğilimindedir. Hasır veya kumaş kayışlar daha sportif iken, deri kayışlar daha ince ve daha resmi bir görünüm sağlar. NATO stili bir kayış sportfi görünüm sağlar, Kumaşın kasanın altına dolanması nedeniyle saatinize fazladan derinlik katar. Tacca Tucca da en çok tercih edilen çelik hasır kordon ve silikon kordon saatlerdir. Silikon saatler ise yaz aylarında sportif görümümü ile genel tercih sebebidir.

SAAT ÖLÇÜ REHBERİ